Subscribe to Marka Yöneticisi

Pazarlamacının Psikolojik Müttefiki

Yazar: Ali BULUT Tarih:25 Kasım 2006

ali-bulut-pazarlamada-temel-soru

“Neden?”
İşte bu basit soru aslında bir pazarlamacının en temel psikolojik müttefikidir.

Ne, Nasıl, Ne zaman, Nerede, Kim ve Neden sorularından gerçekten de en etkili olanı hangisi?
Bir örnekle açıklayacak olursak, örneğin alışveriş için markete gitmemiz gerekiyor. Bu durumda ‘NEDEN’ sorusunun cevabını bilmeden, onun haricindeki diğerlerini cevaplıyor olmanızın hiç bir anlamı yoktur. Birşeyi ‘NEDEN’ yaptığınızı bildiğiniz müddetçe, diğer herşey sadece o durumla ilgili destek unsurlar olacaktır.

Reklam kampanyalarındaki ‘NEDEN’ lere bakalım. Bu sorunun cevabını vermediğiniz müddetçe yapacağınız kampanyadaki ne süslü tasarım ne de çekici başlıklar pek bir anlam taşımayacaktır. Çünkü tüketicinin bilmek istediği asıl cevaplar şunlardır:
‘NEDEN’ seni seçmeliyim?
‘NEDEN’ bu kararı vermeliyim?
‘NEDEN’ bu kadar para ödemeliyim?
‘NEDEN’ web sitenize bakmalıyım?
‘NEDEN’ broşürünüzü incelemeliyim?
‘NEDEN’ anlattıklarınızı dinlemeliyim?

Ünlü filozof Aristo bundan 2300 yıl önce şöyle demiş: ” Her türlü iletişim, sonuçta bir değişime rehberlik ediyor olmalıdır”
Bazı ya da çoğu da demiyor, her türlü diyor, yani hepsi…

Özellikle tüketicilerin değişim konusunda doğalarından gelen bir dirence sahip olduklarını düşünürsek, bu durumda ‘NEDEN’ sorusu bizim onlarda bu değişimi yaratabilmemiz için tek motive edici araç olacaktır. Evet değişim hala yeterince korku verici bir kelime olacaktır belki, ama en azından o değişim için ikna edici bir gerekçe kafalarında sağlam bir yere yerleşecektir.

İşte bu yüzden pazarlama iletişiminde öncelikle cevaplanmış olması gereken soru ‘NEDEN’ dir. Daha sonra da bırakın bu psikolojik müttefikiniz sizin adınıza tüketiciyi size getirsin.

YORUM YAZ

GÜNÜN YAZILIMI

ETİKETLER

ÜYELİK

Bu blog BloggerV.com üyesidir.