Subscribe to Marka Yöneticisi

Marka Yöneticilerine Pratik Bilgiler -5-

Yazar: Ali BULUT Tarih:22 Mart 2009


ali-bulut-marka-yonetimi

“Reklam bütçeleri azalmaya devam edecek, çünkü artık reklamla geçmişte olduğu gibi inanç ve güven yaratmak mümkün olmuyor. Günümüzde tüketiciler, yatırımcılar ve önemli hedef kitleler her zamankinden daha fazla şüpheci.”
Mike Paul, President and Senior Counselor
MGP & Associates PR

 

“Tüketicilerin, markaların iletişimlerinde samimi olduğunu düşünmeleri yeterli değil. Zaten, samimi değilseniz size kimse inanmayacaktır. Başarılı olmak için şeffaf olmanın yanı sıra, ilişki oluşturabilmek adına müşterilerine bir katma değer sunmak zorundalar.”
Hayes Roth, Chief Marketing Officer
Landor Associates

 

“Tüketiciler MySpace’den bloglara ve mesaj panolarına kadar her yerde pazarlamacılardan çok birbirlerinin seslerine kulak veriyor. ABD’de online olan nüfusun yüzde 44’ü, her gün markalarla olan olumlu veya olumsuz deneyimlerini birbirlerine anlatıyor. Bu yüzden, markalar için en önemli nokta güvenilirlik olmak zorunda. Müşterilerine verdikleri sözleri yerine getiren ve onlarla aktif bir iletişim içinde olan markalar büyüyecek. Yapamayanlarsa bunun acısını çekecekler.”
Roy De Young, Brand Strategist
Temel Inc. 

 

“2009’un şirketlerin geleneksel reklam yöntemlerinden uzaklaşacağı ve teknolojinin nimetlerinden yararlanacağı bir yıl olacağını söyleyebilirim. Markalar, ipod, mp3 çalar ve cep telefonlarının kullanıcılarına ulaşmaya çalışacak. Basın, TV ve radyo önemini koruyacak, ancak gençler internette ve mobil mecrada oldukları için, markalar da elektronik dünyayla entegre olmaktan başka çareleri olmadığının farkına varcak.”
Dave Seidler, Designer
Baer Design Group

 

“Tüketicilerin büyük bir bölümü geleneksel reklam mesajlarına karşı duyarsızlaşmış durumda. Pazarlamacılar ve marka yöneticileri, markalarını bu yeni dünyaya nasıl uyduracaklarını anlamak zorunda. Yaklaşımlarını daha eğlenceli ve viral dünyaya uyacak bir yapıyla tasarlamalı, satış mesajlarını daha az göze batar hale getirmeliler.”
Josh Kelly, Principal
FINE Design Group

 

6 YORUM

 1. carautos dedi ki,

  Merhaba! Yazılarınız ve siteniz için tebrik ederim. Benim ilk gelişim bu, ama RSS aboneliği yaptım bile.

  Tarih: 10 Nisan 2009 Saat: 13:30

 2. sinem g.güngör dedi ki,

  Roy De Young’un daha önce de birkaç yazısını okumuştum. Evet kesinlikle katılıyorum. Artık markalar her zamankinden daha da güvenilir olmak zorunda. Ve oluşturmaları gereken bu güven duygusu için en önemli kriter şimdilerde samimiyet. Kol kırılı ve yen içinde kalır mantığının sonu.

  Tarih: 13 Nisan 2009 Saat: 04:59

 3. Neslihan dedi ki,

  Eğlenceli olma fikri neden acaba bu kadar popüler son 3-5 senedir?

  Tarih: 20 Nisan 2009 Saat: 22:37

 4. irem dedi ki,

  Reklamlar o kadar çok safsatayla dolup taşıyor ki, tüketicilerinin yüksek kısmının bu tarz şeyleri görmezden gelmemesi çok doğal. Farklılık ve çarpıcılık önemli elbette pazarlamada. Fakat reklamın pazarlanan şeyden bambaşka yerlerde olması, gereksizliğin hat safhada olması, olmayan şeylerin oluyor gösterilmeye çalışılması bir yerden sonra tüketiciyi bezdiriyor.
  Günümüzdeki reklamlarda amaç sadece dikkat çekmek. Pazarlamacılar kendilerini dikkat çekicem derken yerden yerin dibine sokabiliyor. Çoğu reklamda kanal değiştirmek zorunda kalıyorum daha fazla izlemeye tahammül edemiyorum çünkü. Ben bir tüketici olarak söylerim ki, farklı, çarpıcı olmanın yanı sıra akla yatkın ve sadece konuyu anlatan reklamlar olmalı. Bir ton saçma farklılığın arasında normal olmak emin olun ki sizi daha da farklı ve ilgi çekici göstericektir.

  Tarih: 4 Haziran 2009 Saat: 19:02

 5. Ali BULUT dedi ki,

  @irem: Şuradaki yazımda bazı rakamlar var. Evet, tüketiciler artık reklamlara inanmıyor. Ama yine de reklam mecralarını halen olması gerektiği gibi kullanan markalar da var.
  Artık şark kurnazlığı, sinsi kampanyalar, kurnaz imalar tüketiciler tarafından direk farkediliyor. Bu da doğal seleksiyonla bazı markaları sona doğru götürüyor.
  Tüketiciye FAYDA ve DEĞER yaratmayan hiç bir iletişim başarılı olamıyor, olamayacak. Tüketici şimdilerde her zamankinden daha KRAL…

  Tarih: 8 Haziran 2009 Saat: 14:01

 6. mine dedi ki,

  İrem’in söylediklerinin bir kısmına katılıyorum. Fakat reklam dediğiniz zaten ilgi çekici olmak için mecburen çarpıcı ve abartılı olmak zorunda. Hatta mübalağalı bir anlatım bazen çok hoş seyirlikler de çıkarıyor karşımıza. Aslında reklamlar konusunda tartışılması gereken soorun, seyrettiğimiz reklamlar zekice kurgulanmış mı? Ben ve arkadaşlarım zekice kurgulanmış, eğlenceli, hatta abartılı reklamlardan rahatsız olmuyoruz. Ama nerede dinozorlar çağı reklamları var, ürün güzel bile olsa, reklamından nefret ediyoruz. (Mondi, Nazo, merinos vs)

  Tarih: 14 Haziran 2009 Saat: 14:09

YORUM YAZ

GÜNÜN YAZILIMI

ETİKETLER

ÜYELİK

Bu blog BloggerV.com üyesidir.