Subscribe to Marka Yöneticisi

Robot Mağaza Çalışanı: Wakamaru

Yazar: Ali BULUT Tarih:5 Mart 2009

ali-bulut-wakamaru

Daha önce bir Türk uygulama olan Botego adlı, sanal ortamda yapay zeka sahibi akıllı online firma temsilcileri ile tanışmıştık. Botego, pekçok firmanın üzerinden düşük seviye müşteri hizmetleri yükünü alarak, ön süzgeç görevini başarıyla yerine getirmekte.  

Şimdi de dünyadan ilginç bir diğer örneğe bakalım. Ünlü mağazalar zinciri Uniqlo  New York’daki “amiral” mağazasında dünyanın ilk yapay zekalı müşteri hizmetleri robotunu kullanmaya başladı. Wakamaru isimli bu robot Toshiyuki Kita tarafından tasarlanmış ve teknolojisi Mitsubishi Heavy Industries tarafından sağlanmış.

Wakamaru, sizinle göz kontağı kuruyor, basit diyalogları gerçekleştiriyor ve mağaza içinde aradığınız ürünlerin yeri konusunda sizi yönlendiriyor. Wakamaru, geleceğin mağazaları ve müşteri hizmetleri ile ilgili bizlere oldukça net fikirler veriyor.  New York’a yolunuz düşerse Uniqlo mağazasında Wakamaru ile tanışabilirsiniz…

Peki sizce gelecekte, her ne olursa olsun robotlara bırakılmayacak, sadece insanlar tarafından yapılabilecek işler hangileri?

3 YORUM

 1. f. akpınar dedi ki,

  botegoyu biliyordum zaten. wakamaruyu ilk kez görüyorum. herhalde bizdeki boyner, ykm gibi mağazacılık markalarında henüz böyle şeyleri göremeyeceğizz.loyalty kart uygulamalarını yeni yeni oturttuklarını düşünürsek:)))

  Tarih: 9 Mart 2009 Saat: 16:08

 2. Feray dedi ki,

  Wakamaru’yu ya da benzerini Türkiye’de sizce ilk hangi markada görürüz??? Bence D&R ilk uygulayacaklardan biri olur. Ya sizce??

  Tarih: 12 Nisan 2009 Saat: 06:26

 3. Emre S. dedi ki,

  D&R bu robotu alsa da, işletecek ortamı pek bulamaz sanırım. Malum insanımız kısa xamanda kısa devre yaptırır bunlara. Limitleri kurcalamayı sever bizim müşterimiz

  Tarih: 13 Nisan 2009 Saat: 04:50

YORUM YAZ

GÜNÜN YAZILIMI

ETİKETLER

ÜYELİK

Bu blog BloggerV.com üyesidir.