Pratikte

2007 Perakende Trendleri

Pinterest LinkedIn Tumblr

ali-bulut-perakende-trendleri-2007

Tüketicilerin giderek hakimiyetlerini artırdıkları pazarda, 2007 yılı Perakende Trendlerine baktığımızda organik bakım ürünleri ve moda sektörünün kapsamlı bir değişim yaşayacağını görüyoruz.
Özellikle önümüzdeki 10 yılda Çin’e ve Asya’ya yapılacak seyahatlerin artacağı öngörülüyor. Nasıl ki bir zamanlar Avrupa seyahatlerinde Fransız ve İtalyan ürünlerinden etkilenme söz konusu ise, şimdi de Asya temalı ürünlerin başta Amerika olmak üzere tüm batı pazarlarını etkilemesi bekleniyor.

Kişiye Özel Spa
Orjinal adı ile “Salus Per Aquam” (Spa) yani “Sudan Gelen Sağlık” olan Spa’lar zaten bir süredir pekçok otel ve güzellik merkezlerinde yer almıştı. 2007’de tüketicilerin ev ve yaşam alanları beklentileri içerisinde Spa’lar giderek daha fazla yer alacak ve sağlıklı yaşam felsefesi ile güzellik beklentisi içiçe geçerek günlük hayatlarımız içerisine biraz daha girecektir. Spa deneyimi sunacak ürünleri de sanırım marketlerde daha fazla göreceğiz.

Daha Hızlı Moda
Artık hazır giyimde, trendleri takip etmek için 9-12 ay gibi süreler geçmeyecek. Özellikle H&M, Zara, Topshop gibi firmalar hem büyük kitlelere ulaşabilmekte, hem 30 günlük tedarik süreleriyle hızlı hareket etmekte, hem de hızla değişen moda ve trendleri güncel olarak takip etmektedir.
Eylül ayında gerçekleşen New York Moda Haftası’nda, Wal-Mart tarafından sunulan “Rock the Runway” koleksiyonu, ünlü modacılar Proenza Schoueler ve Roland Mouret’in koleksiyonlarına oldukça yakındı.

Daha Fazla Tedbir
Tüketiciler hayatlarının kontrollerini giderek daha fazla ellerine alıyorlarlar. Ayakkabıları dışarıdan mikrop taşır diye kapı önünde çıkararak, pamuk yastıklarda uyuyarak, organik besinler tüketerek, kimyasal içermeyen diş macunları ve deodorantlar kullanarak, margarin tüketimini azaltarak ve bunlar gibi pekçok örnekte olduğu gibi hem daha dikkatli bir hayat yaşıyorlar, hem stresten uzak durmaya çalışıyorlar, hem de mantığı da bir kenara bırakmadan lobi oluşturuyorlar. Bu eğilim 2007 yılında daha etkin şekilde yayılacaktır.

Yeşilin Önemi
Toyota’nın çevre dostu Prius model hibrit otomobilinin satış kuyruklarına bakmak lazım. Sonra da Nike’ın artık ürettikleri spor ayakkabılarda insan sağlığına zararlı sera gazı kullanmayacağı açıklamasına. Ve tabii Levi Strauss’un ilk organik ürün koleksiyonu olan “Eco Jeans”e…
“Organic Exchange” isimli kuruluş tarafından yapılan araştırmalara göre hazır giyim firmaları tarafından talep edilen organik pamuk, geçen sene %93 artış göstermiştir. 2007 sonunda 2.7 milyar USD’lık bir organik pamuk pazarı oluşacağı öngörülmektedir. Amerikan hazır giyim üreticileri, Wal-Mart ve Zara’ya organik pamuk etiketi taşıyan ürünler sunmaktadır. Bu da demektir ki 2007 yılında organik pamuk ürünleri vitrinlerde daha fazla yer alacaktır.
Ayrıca son 9 yılda, yıllık %15-20 büyüyen güzellik ve bakım ürünleri satışları içerisinde kimyasal içermeyen, doğal ve organik olarak üretilmiş ürünlerin oranı da giderek artmaktadır.

Asya Güzeli
Önümüzdeki 10 yılda Asya’ya ve özellikle Çin’e yapılacak seyahatlerin giderek artacağı öngörülmektedir. Bu da Asya temasının batı hayatı içerisinde oldukça yer alacağını düşündürmektedir. İsviçreli Richemont firmasının sahibi olduğu “Shanghai Tang” koleksiyonlarında Çin temalarını da işleyerek, batı ve doğu arasında bir köprü kurmaktadır. Sonbahar-Kış 2005 koleksiyonlarında “Beijing Yasak Şehri” temasını çok güzel vurgulamışlardır.
Her zaman en yeniyi, en trendiyi ve en güzeli yakalamaya çalışan Fransız Vogue dergisi de ilk kez kapakta bir Çinli model kullanmıştır.

Aktif Spor Giyimden Günlük Giyime
Amerikan kadınlarının üçte ikisi, spor salonlarında ya da spor yaparken giydikleri giysilerin aslında geleneksel spor giyim olarak satın aldıkları ürünler olmadıklarını söylüyor. Geleneksel spor giyim ürünlerini günlük hayatta kullanıyorlar. Fakat aktif spor giyim ürünlerini de günlük giyim olarak kullanmak istiyorlar. Tabii ki bunda kumaş ve tasarımlardaki yenilikçi ve teknolojik yaklaşımların da etkisi olduğu unutulmamalıdır.
Aslında Stella McCartney/Adidas ve Alexander McQueen/Puma işbirlikleri de bu trendin öncü hareketleri oldular. Önümüzdeki yıl, aktris Scarlett Johansson Reebokla birlikte kentli spor giyim ürünleri satan bir mağaza açacak. Artık yüksek teknolojili teknik tekstil ürünü spor giysilerle, spor salonlarından sonra moda arenasında da sıkça karşılaşacak gibiyiz.

Özel Markalar (Private Label)
Brandweek’teki bir makalede (21.08.2006) tüketicilerin Wal-Mart’ın kendi özel markalarına ilgisinin giderek arttığı anlatılıyor. Bunlar Value, Equate, Sam’s Choice, Wal-Mart ve Member’s Mark. Kendi özel köpek maması Ol’Roy şimdiden Purina’dan bile daha fazla tercih ediliyor.
7-Eleven kendi özel bira markası olan Santiago’yu Corona’dan daha fazla satıyor.
Perakendeciler, mağazalarında sadece ulusal markaları satarak, tüketiciyi ellerinde tutamayacaklarını ve sadakat sağlayamayacaklarını anlamış görünüyorlar.

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.