Pratikte

Büyüyen Pazar: Metroseksüel Erkekler

Pinterest LinkedIn Tumblr

ali-bulut-metroseksuel

Metroseksüellik kavramı ilk olarak yaklaşık 10 yıl önce kullanılmaya başlandı. Bununla birlikte de, kişisel bakım markaları bu segmenti hızla farkederek birbiri ardına yeni ürünler piyasaya sürdüler. Bizim ülkemizde metroseksüellik hala bir miktar hafif anlamlar içeriyor olsa da, biz Türk erkekleri de banyoda aynamızın önüne sıraladığımız ürün çeşidindeki artışı inkar edemeyiz.

İşin sosyal ve içsel boyutunu bir kenara bırakarak (ki bizim laçkalaşmış medyamızda uzunca bir süre yeterli yavanlıkta işlendi), konuyla ilgili bazı rakamları burada paylaşmak istiyorum. Pastanın gerçekten de ne kadar da büyük olduğunu ve gelecek için daha da büyük bir potansiyeli barındırdığını görebiliriz.

L’Oréal Paris‘in başkanı Carol J. Hamilton, 2005 yılında erkek ürünleri bölümünde dolar bazında %49’luk bir artış yaşadıklarını belirtiyor. Bunun içerisindeki rekor payı artışın %11’ini oluşturan cilt bakım ürünleri alıyor.

Amerikan bazlı yaşanan bu trendin, globalleştiğini de rakamlarda görmek mümkün:

L’Oréal Paris 2005 yıllık raporunda belirtildiğine göre, 1990 yılında Avrupalı erkeklerin %4’ü cilt bakım ürünleri kullanırken, 2003 yılında bu oran %20’ye ulaşıyor.

Avrupalı 30 yaş altı erkeklerin cilt bakım ürünleri kullanma oranı: 24%

Japon 30 yaş altı erkeklerin cilt bakım ürünleri kullanma oranı: 30%

G.Koreli 30 yaş altı erkeklerin cilt bakım ürünleri kullanma oranı: 80%

New York merkezli moda iletişim şirketi “Brand Pimps and Media Whores“un kurucusu Edina Sultanik-Silver da metroseksüellik eğiliminin yaşadığımız çağın bir yansıması olduğunu söylüyor. Yeni nesil erkek nüfusu bunu dişilik olarak değil doğal bir çaba olarak görüyor. Vücutlarını kremliyor, saçlarına bakım yapıyor, solaryuma gidiyor, manikür yaptırıyor vs.

Hatta erkeklerin %20’den az bir kesimi yüz nemlendiricisi kullandığını söylerken, diğer bir %24’lük kesim de cilt bakım ürünü kullanmaya sıcak baktıklarını ama henüz denemediklerini belirtiyor. Hangi ürünü kullanmaları gerektiğini bilmiyorlar.

Buradan şu sonucu çıkarabiliriz: Erkekler bakım ürünleri kullanmak istiyor, daha bakımlı ve daha şık olmak istiyor. Fakat hala hangi ürünü, ne zaman ve nasıl kullanacaklarını bilmiyorlar… İşte biraz eğitim, biraz bilgilendirme, biraz reklamla bu hazır bekleyen potansiyel grubu kazanmak ve yönlendirmek mümkün.

Daha önce de dediğim gibi:

Pazar hızla değişiyor… Artık hızlı olan balık lider…

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.