Pratikte

Ev Telefonlarımız da Değişecek

Pinterest LinkedIn Tumblr

ali-bulut-voip

VoIP (Voice Over Internet Protocol) yani internet protokolü üzerinden ses aktarımı teknolojisinin, ilk duyulduğunda, sağladığı büyük maliyet avantajından dolayı hızla yayılacağı düşünülmüştü. Kısa sürede hem pahalı hem de eski teknolojili sabit telefonların yerini alacağı bekleniyordu. Ama öyle olmadı.

Tüketici açısından baktığımızda, bunun pekçok nedeni vardı elbette.

Fakat bugüne baktığımızda, In-Stat tarafından 2006 yılı Kasım’ında yayınlanan bir rapora göre, IP telefonlar 2006’da ev ve ofislerimize daha fazla girmeye başladı. İşte IP telefonlara kitlesel geçiş belki de yeni yeni başlıyor.

Gerçi iş dünyasında sıkça kullanılmasına karşın hala ev tüketicileri IP telefonlar konusunda çekingen yaklaşacaktır. In-Stat tarafından yapılan tahminlerde 2008 yılından itibaren IP telefon kullanımında belirgin bir artış olacağı belirtilmektedir. 2006 yılında yıllık 10 milyon adetlik VoIP telefon üretiminin, 2010 yılında 164 milyona ulaşması beklenmektedir.

In-Stat analistlerinden Keith Nielsen’in açıklamalarına göre; VoIP telefonlar, özellikle yeni nesil iş ve tüketici odaklı uygulamaların ve bunlarla ilgili yazılımların artmasıyla birlikte yaygınlaşacaktır.Şirketlerde kullanılan geleneksel kablolu IP telefonlar da bu aşamada yerini, hepimizin evlerine girecek olan kablosuz IP telefonlara bırakacaktır.

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.