Kitap Tanıtım

Kurumsal Marka – Kırılma Noktası

Pinterest LinkedIn Tumblr

“Pazarlama, ajanslara veya pazarlama bölümüne bırakılamayacak kadar önemlidir” David Packard

Tasarım, ürün, marka ve pazarlamadan daha öte bir kavram olan “kurumsal markanın yaratılması” ve yönetimi ancak planlı ve disiplinli bir yaklaşımla başarılabilir. Bu görev pazarlama departmanına devredilemeyecek, bizzat üst yönetim tarafından üstlenilecek bir görevdir. Çünkü başarılı bir kurumsal marka oluşturmak sadece pazarlama, reklam ve halkla ilişkiler faaliyetlerini değil, kurumun tüm diğer fonksiyonlarını da bu hedefe yöneltmekten geçer.

Kriminoloji uzmanı James Q.Wilson’un “Kırık Camlar” teorisi şöyledir: Eğer bir sokakta, camları kırık dökük bir bina varsa, günden güne bu binanın diğer camları da çevredeki insanlar tarafından kırılır. Ardından bu, önce o binayı sarar, sonra yayılarak sokağı vs…

Michael Levine kitabı “Kırık Camlar – Kırık İşletme”de, bu teoriyi pazarlamaya uyarlamış. Eğer detaylara önem vermezseniz, detaylar tüm işinizin yok olmasına sebep olabilir. Bu bir kırık cam, kötü bir santral operatörü, bakımsız bir satış elemanı, sorumsuz bir şoför veya mal iadesindeki saçma bir kural olabilir. Bu detaylar, buzda yayılan bir çatlak gibi yavaş yavaş markanızın kırılmasına yol açabilir.

Üst yönetim, her operasyonun doğru işliyor olması, süreçlerin yolunda olması ve uygun olmayan detayların değiştirilmesiyle de bizzat ilgilenmelidir. Aksi halde buzun yüzeyindeki çatlak, zamanla kurumsal markanızın kırılarak parçalanmasına neden olacaktır.

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.