Kitap Tanıtım

Fikri Paraya Dönüştürmek

Pinterest LinkedIn Tumblr

ali-bulut-konsept

Tasarımcı olmanın en belirgin ikilemi herhalde, bir taraftan yaratıcı yanınızı tatmin etme arzusu ile diğer taraftan müşterinin isteklerine göre tasarlamaya çalışmak.  Fakat nihai hedef yine de müşteriyi tatmin etmek ve ürünün paraya dönüşmesini sağlamak. 

Bugünün ileri teknoloji ürünleri muhtemelen birinin fikirlerinin paraya dönüşmesini görebildiğimiz  en uygun alan. Phil Baker’ın “From Concept to Consumer” (Konseptten Müşteriye) kitabı işte bu sürecin detaylarını ve bu süreçte karşılaşılan küçük tuzak ve engellerin nasıl aşılacağını, başarının nasıl yakalanacağını anlatıyor.

Bir tasarımcı ya da ürün yöneticisiyseniz, bu kitabı kesinlikle okumalısınız. Sektörün içinden biri olarak Phil Baker konuyu çok güncel ve anlaşılır bir bakış açısıyla ele almış. Muhteşem bir fikriniz mi var? Bu çok güzel fakat, endüstri nasıl işliyor, diğer oyuncular nasıl oynuyor, pazar nasıl reaksiyon verir, gelecek nasıl olacak gibi konularda fikriniz yoksa, maalesef siz ve ürününüz çok uzağa gidemezsiniz.    

Sıklıkla sorulan sorulardan biri  şu: “nasıl bir konsept oluşturayım?”. Bunun için düz ve net bir yol yok aslında. Bugün neler olduğu ve yarın neler olabileceği  arasında gezinmek gerekiyor biraz. Sonra o yarın için ne yapabilirim diye düşünmeli. Okulda öğretilmeyen, zamanla tecrübe edindikçe pratikleşecek bir iş. 

Konuyla ilgili pekçok akademik kitap ta bulabilirsiniz, ama kuru teorilerden çok Phil Baker’ın bizzat kendi deneyimlerini anlattığı kitabı sizi daha kolay ikna edecektir. Teknolojik konseptin tanımlanması aşamasında bizzat bulunduğu  pek çok ürün var: Polaroid SX-70, Apple Powerbook, Newton Mesaj Pedi

“Krizde Kendi Fırsatınızı Yaratın” başlıklı yazımda da belirttiğim gibi, evet şu anda bir ekonomik kriz yaşıyoruz, ama işte tam bu yüzden yapacağınız en akıllı iş kendinize yatırım yapmak. Bilgi ve yeteneklerinizi artırın, sonra nasılsa gelecekle yüzleşeceksiniz. Kitap şimdilik sadece İngilizce ve Türkiye’de bulunmadığı için siz de buraya tıklayarak Amazon’dan sipariş edebilirsiniz.

phil-baker-content

2 Comments

  1. Kreatiflerle hep çatıştığımız nokta bu:) Bu kitaptan alıp hediye mi etsem acaba

  2. Okul yıllarında en sevdiğim konuydu, en polemiğe açık ve en atılıp tutulması kolay konu. Ama kreatiflere de çok yüklenmeyin arkadaşlar, biz de insanız:)

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.