Kitap Tanıtım

İnovasyonda 3 Temel Faz

Pinterest LinkedIn Tumblr

ali-bulut-inovasyon

Ocak ayında yurtdışında düzenlenen  “2009 Yenilikçi İş Kadınları” ödül töreninin ana konuşmacısı olan Dr. Gina Colarelli O’Connor yıllardır süren çalışmaları sonucunda, inovasyonun sürekliliği için gerekli ortam şartlarını anlattı. Dr. O’Connor, Renssealer Politeknik Enstitüsü, Lally Yönetim Teknolojileri Bölümünde Doçent olarak görev yapıyor.  

Dr. O’Connor aynı zamanda “Radical Innovation: How Mature Companies Can Outsmart Upstarts” ve “Grabbing Lightning: Building a Capability for Breakthrough Innovation” kitaplarının da yazarı. Bununla birlikte dahil olduğu araştırma grubuyla birlikte 10 yıl boyunca 30’dan fazla firmada inovatif ürün geliştirme çalışmalarında bulunmuş. Bu süreçte farkettiği ve aynı zamanda iki kitabının da anafikir kaynağı olmuş temelleri anlatıyor. 

İnovasyonun temelde 3 fazı olduğunu belirtiyor:

1) Bunların ilki “Keşif”: İnsanların farklı birşeyler düşünmeleri, seçenekleri artırmaları, başarısız olmaları, yeniden denemeleri ve yeni bir açıdan sorunu tekrar ele almaları konusunda yüreklendirmek. Bu arada siz de bir düşünün, sizin firmanızda bunlar yapılıyor mu?

2)Ele aldığı ikinci faz “Kuluçka”: Yeni bir fikrin tohumu ekildiğinde acaba yeterince zengin bir toprak ve gübre ile beslenmesi sağlanıyor mu? Fikrin zenginleşmesi, gelişmesi, büyümesi, genişlemesi ve stabilitesi için bir kuluçka dönemi gerekiyor. Firmaların sıklıkla  düştüğü hata; pazara yeni birşeyleri hızla sokabilmek için, pazarlama potansiyelinin tümüne birden bakamıyorlar ya da mevcut servis koşulları ve ana rekabetin dışında yeni bir uygulama geliştiremiyorlar. Bu durumda fikir ne kadar inovatif olursa olsun, diğer tüm şartlar geleneksel ve alışıldık yollardan gerçekleştiği için yeterince etkin bir sonuç alınamıyor. Türkiye’de de sıklıkla karşılaşılan bir durum olduğu kesin.

3) Üçüncü faz ise “Hız” (İvme) Firmalar kuluçka döneminin ardından, bu yeniliği pazara göre hızla fiyatlandırıp, yeterince geniş bir penetrasyonla ve etkili bir pazarlama ile pazarda farklılık yaratacak şekilde hayata sokmalı. Tabii ki bunun için de ciddi kaynaklar gerekli…

Bunlarla birlikte Dr. O’Connor inovasyonun her fazında  birbirinden faklı bir takım üst düzey yönetim anlayışlarının gerektiğini anlatıyor. Fakat mesela “Keşif” için gereken nitelikler, “Hız” için gerekmeyebilir. Ya da “Kuluçka” döneminde sağlanması gereken şartlar, diğer iki fazdan tamamen farklı olabilir.

İnovasyon konusuna ve şirketlerin bunu nasıl başardığına dair güzel bir bakış açısı.

Acaba sizin şirketinizde de “Keşif”özendiriliyor mu?
Ya da birisinin iyi bir fikri varsa, bu fikrin yeşermesine ve “Kuluçka” dönemine izin veriliyor mu?
Ve son olarak bu tarz iyi fikirlerin, pazara “Hızlı”, güçlü ve etkin bir girişi için yeterince kaynak ayrılıyor mu?

5 Comments

  1. Cemal Solmaz Reply

    Evet bizde en çok atlanan kuluçka. Nitelik değil de nicelik peşinde koşan yöneticilerden kaynaklanıyor.

  2. inovasyon orta veya uzun vadeli yatırımdır. Türkiyede böyle vadelerde düşünebilen yönetici bulmak zor. ama son yıllarda olumlu bir çok şey duyuyoruz. Karsızlık sorunu,insanları inovasyon konusunda adım atmaya zorluyor artık

  3. önce bu süreçleri bilmek gerekir. Sonrada yapa-bilmek gerekir. Bilen çok lnsan var fakat yapabilen????

  4. Güçlü bir ekip gerekli bence. Bu ekibi güçlü yapacak olan 4 şey de: Bilgi, Liderlik, Önsezi, Teknik… Bizde eksikliği en fazla olan hangisi sizce?

  5. asım gencal Reply

    Bence eksik olan liderlik. Milli Eğitim sistemi bizlere bu donanımı yüklemiyor maalesef:) Bilgi, teknik vs bir şekilde sonradan da ediniliyor

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.