Pratikte

Sektör Analizi: Mobilya

Pinterest LinkedIn Tumblr

2000’li yıllardan itibaren Türkiye’de ciddi bir atılımda olan mobilya sektörü imalat sanayinin yaklaşık %3’lük kısmını oluşturmaktadır. 30bin civarında işletmeye sahip mobilya sektöründe markalaşma ve tasarım konusunda ciddi hamleler yapılırken, bununla birlikte teknolojik olarak da belirgin bir gelişme görüyoruz. Bu gelişimle paralel olarak dünyada ilk 25, Avrupa’da ilk 6 arasında yer alıyoruz. Tabii ki çok büyük oranda KOBİ’lerden oluşan sektörün, bununla ilişkili olarak sorunları da genel olarak bilindik KOBİ sorunları. (Kurumsallaşamama, markalaşamama, zayıf tasarımlar, dış ticarette yetersizlik vs)

Avrupa Mobilya Üreticileri Federasyonu’nun rakamlarına baktığımızda Türkiye’nin Avrupa’da en çok ihracatı Almanya ve Fransa’ya yaptığını görüyoruz (UEA, 2006). Komşu ülkelerden de en çok ihracatımız Yunanistan’a. Fakat önce Çin etkisi, ardından gelen 2008 krizinin de etkisiyle, Türk Mobilya sektörü oldukça kan kaybetmiş durumda. Yine de Avrupa’nın önde gelen mobilya üretici ülkeleri olan Almanya, İtalya ve Polanya ile halen ciddi bir rekabet potansiyeline sahibiz.

2004 TUİK verilerine göre 170 bin kişinin üzerinde direk  istihdama sahip sektörde, markalı mobilya üreticileri tarafından kurulan MOSDER‘in 2006 rakamlarına göre de bunun yaklaşık 17 bin kişisi 14 büyük markanın çatısı altında istihdam edilmekte.

Bir yandan dünya mobilya pazarının 2020 yılı itibariyle 500 milyar USD bir hacme ulaşması öngörülüyor. Türkiye’nin sürekli büyüyen bu pastadan payına düşeni alabilmesi için sorunlarını çözüp rekabet gücünü artırmaya odaklanması şart. Peki tam olarak çözüm nedir? Mobilya sektörümüze rekabet avantajı nasıl sağlayacağız?

SWOT Analizi:

Sektörün geleceğini tartışmaya başlamadan önce, içsel olarak güçlü ve zayıf yönleri ile dışsal etkenlerden kaynaklanan fırsatlar ve tehditlerin belirlenmesi doğru olur.

Mobilya sektörünün rekabet gücünün artırılması için temel sorunları doğru tespit etmek ve bu sorunların çözümlerine odaklanmak gerekiyor. Ana başlıklar halinde bu sorunlar aşağıdaki gibi listelenebilir. Bir sonraki yazımda bu başlıklara ilişkin değerlendirmelerimi ve çözüm önerilerimi de detaylı olarak anlatacağım. Şimdilik sadece ana başlıkları paylaşacağım:

 

 

Türk Mobilya Sektörünün Temel Sorunları:

 1. Markalaşma
 2. Tasarım ve AR-GE
 3. Sermaye Yetersizliği
 4. Uzman Çalıştırma
 5. Deneyim Eksikliği
 6. Kayıt Dışı Çalışma
 7. İhracatın Artırılması
 8. Vergiler ve Teşvikler
 9. SSK Primleri
 10. Uluslararası Finansman İmkanları
 11. Enerji Fiyatları
 12. Pazarlama ve İletişim Sorunu
 13. Fason İmalat
 14. Üretim Teknolojileri
 15. Uluslararası Standartlar ve Kalite
 16. Müşteri Memnuniyeti
 17. Örgütlenme Sorunu
 18. Eğitim
 19. Sektörel Dış Ticaret Şirketleri

Edit (11.7.2009): Yukardaki maddelerin açılımıyla ilgili “Mobilya Sektörünün Temel Sorunları” başlıklı yeni yazıma şuradan ulaşabilirsiniz.

9 Comments

 1. Pingback: Mobilya Sektörünün Temel Sorunları | Marka Yöneticisi

 2. fatmagül güzel Reply

  Tebrik ederim, çok faydalı ve açıklayıcı biz yazı olmuş, teşekkürler

 3. abidin acar Reply

  çok gerçekçi bir analiz olmuş.böyle analizleri ve çözüm yollarını araştırmamıza rağmen maalesef bir türlü sorunların çözümüne yönelik adımlar atamıyoruz.bunda meslek erbabının kendini geliştirme isteğinin olmayışıda ayrı bir zorluk oluşturuyor.ancak eğitimin artırılması ve insaların daha yenilikçi olması ile sorunların üstesinden gelebiliriz.genede epey yol alındığını düşünüyorum.10 yıl öncesine nazaran kar marjları çok düşsede mobilyada istikrar sağlanmaya başlandı.

 4. Sevgili Abidin Acar,
  Serbest piyasanın, üst üste gelen global krizlerle dayattığı konsolidasyon süreci diğer pekçok sektörde olduğu gibi mobilya sektöründe de kendini gösteriyor. Önümüzdeki aylarda bununla ilgili daha fazla haber duyacağımızı düşünüyorum. Öte yandan MOSDER gibi çatı örgütlerin varlığı ile sektörde olumlu bir sinerji oluşmuş durumda. Yine de emek yoğun olan bu sektör de, aynen tekstil sektöründe olduğu gibi eski tip perakendecilik ve pazarlama anlayışından kurtulmak zorunda. Son kullanıcıdan başlayarak içeriye merkeze doğru bir yeniden yapılanma modeline ihtiyaç var. Özellikle perakende bayilerin artık kar edemez hale gelmeleri sektörün önündeki en büyük tehlike. Perakendecilik, lojistik ve tasarım alanlarında yeni iş modelleri gerekmekte. İşte bu noktada mobilya firmalarının ciddi anlamda nitelikli insan kaynağı ihtiyacı doğacaktır/doğuyor

 5. Hüseyin DOĞAN Reply

  Merhaba
  Ben Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  Hikmet Tolunay Meslekyüksek okulunda Pazarlama 2′nci sınıf ögrencisiyim
  Mesleki gelişim ve Seminer dersinde verilen ödev MOBiLYA SEKTÖRÜ ANALİZİ PAZAR ANALİZİ SWOT Fizibilite calismalari
  KISACA MOBİLYA ile ile ilgili herşey i istiyor benimde uzmanlaşmak istediğim bir alan
  bu konuda bana yardımcı olacak arkadaşlar
  lütfen en gec 11 mart 2011 tarihine kadar bana yardımcı ve yol gösterici olabilirmi
  e-mail : ben_anlasilmazim_@hotmail.com
  Tel : 0542 697 72 37

 6. Pingback: Mobilya Sektörünün Temel Sorunları – Bir Marka Yöneticisi Gözüyle…

Write A Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.